Menu główne

W dniach od 9 do 11 czerwca 2016 roku zapraszamy na „Dni z ojczystym w Mrągowie” – spotkania ze znawcami i miłośnikami mowy polskiej: językoznawcami, dziennikarzami i artystami. Wydarzenie to stanowi główną część programu edukacyjno-kulturalnego pt. „(Nie)zapomniane słowa” organizowanego od marca tego roku na terenie powiatu mrągowskiego przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę.

Odbiorcami programu są mieszkańcy powiatu – w tym głównie młodzież z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem działań jest promocja czytelnictwa i literatury oraz popularyzacja wiedzy o języku polskim.

"Dni z ojczystym w Mrągowie" mają być świętem polskiej  kultury i języka, świętem słowa. Organizatorzy chcieliby, aby na trwale wpisały się one w kalendarz imprez kulturalnych miasta i były kontynuowane w kolejnych latach. W tegorocznej edycji wezmą udział uznani eksperci językowi, dziennikarze, pisarze i aktorzy, w tym też twórcy związani z Mrągowem i Mazurami.

Naszymi gośćmi są: SYLWIA CHUTNIK, JADWIGA HAS, dr AGATA HĄCIA, KATARZYNA ENERLICH, JAROSŁAW GÓRSKI, dr hab. KATARZYNA KŁOSIŃSKA, FILIP ŁOBODZIŃSKI, WOJCIECH MALAJKAT, MARCIN MELLER, prof. MARIUSZ RUTKOWSKI, JACEK WAKAR, IZABELA WINIARSKA-GÓRSKA. Ambasadorem przedsięwzięcia jest WOJCIECH PSZONIAK.

 

 

W ciągu trzech dni odbędzie się kilkanaście spotkań – w formie warsztatów, debat i prelekcji, z konkursami i quizami, oraz czytaniem na żywo polskiej literatury. Podczas ostatniego dnia nastąpi ogłoszenie listy laureatów konkursu dla młodzieży „Szukamy zapomnianych słów”. Na zakończenie usłyszymy koncert inspirowany muzyką orientalną z kompozycjami Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient.

Spotkania będą miały miejsce w siedzibie: I Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kultury i Turystyki oraz Bibliotece Miejskiej w Mrągowie. Głównym organizatorem wydarzeń jest Fundacja Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę. Lokalni współorganizatorzy to instytucje oświaty i kultury z Mrągowa i Olsztyna:  I LO im. Obrońców Westerplatte, CKiT, Biblioteka Miejska im. Wacława Gołowicza, Instytut Polonistyki i Logopedii UWM.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu „ojczysty – dodaj do ulubionych”. Honorowy patronat objęła Burmistrz Miasta Mrągowo – zarazem mecenas koncertu.

Serdecznie zapraszamy do zabawy ze słowami.

WSTĘP NA WSZYSTKIE SPOTKANIA JEST WOLNY. 

Program i informacje

 • kurtynawgore.org
 • lo1.mragowo.pl
 • ckit.mragowo.pl
 • biblioteka.mragowo.pl

Patroni medialni

 • TVP Olsztyn
 • Radio Zet Gold
 • Kurier Mrągowski
 • Mragowo24.info

Kontakt dla mediów:

 • Elżbieta Szymańska
 • tel. 799 277 899
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pliki do pobrania

---

Słownik zapomnianych słów opracowany przez studentów polonistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Mrągowie, pod kierownictwem prof. Mariusza Rutkowskiego. Słownik powstał na podstawie prac nadesłanych przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie i Zespołu Szkół nr 4 im. Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Mrągowie w konkursie Szukamy zapomnianych słów, organizowanym przez Fundację Wojciecha Pszoniaka Kurtyna w Górę w dniach od 1 marca do 31 października 2016 roku. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

POBIERZ SŁOWNIK